18-24 Kasım Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası…
24 Kasım 2022

18-24 Kasım Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası…

“18-24 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası” kapsamında kurumumuz Eczacıları tarafından bilgilendirme standı kurularak, polikliniklere başvuran hasta, hasta  yakınlarına ve çalışanlarımıza Akılcı Antibiyotik Kullanımı, Antimikrobiyal Direnç hakkında bilgilendirmeler yapılarak tavsiyelerde bulunuldu. Hekim reçete etmedikçe antibiyotiklerin kullanılmaması ve antibiyotiklerin komşu tavsiyesiyle değil, doğru zamanda ve sadece gerekli olduğunda hekim tavsiyesiyle kullanılması gerekliliği vurgulandı.

Başhekim Doç. Dr. Turhan TOGAN ve Hastane Yönetimi standı ziyaret edip yapılan çalışmalara destek verdiler.

Hekiminiz reçete etmedikçe kendi kendine, ya da başkalarının önerisiyle antibiyotik kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken Başhekim Doç. Dr. Turhan TOGAN; “ Virüs enfeksiyonlarına karşı kullanılan Antibiyotikler, Mantar enfeksiyonlarında kullanılan Antifungal ilaçlar, parazitlerde kullanılan Antiparazit ilaçlar, siz uygunsuz ve gereksiz kullandıkça etkisini kaybeden ilaçlardır. İleride hastalandığınızda sizi koruyacak silahı doktorunuz zorunlu görmedikçe, yeri ve zamanı gelmeden kullanmayın.  İhtiyacınız olduğunda hekiminizin uygun gördüğü dozda ve sürede,  eczacınızın danışmanlığında ilacınızı kullanın ve faydasını görün. Antibiyotikler ağrı kesici, ateş düşürücü değildir ve her hastalığı tedavi edemez. Nezle ya da grip gibi virüslerle oluşan enfeksiyonlarda antibiyotiklerin tedavide yerinin olmadığı ve gereksiz antibiyotik kullanımıyla istenmeyen yan etkilerin görülebileceği unutulmamalıdır. Antibiyotik direnciyle mücadelede, antimikrobiyallerin akılcı kullanılmasının yanı sıra enfeksiyonlara karşı mücadelede de, el hijyeni, çevremizde her alanda hijyenin sürekliliğinin sağlanması, sağlık bakımı gibi standart önlemleri içeren gerekli bütün enfeksiyon kontrol önlemlerinin uygulanmasının sağlanması, aşı ile önlenebilen hastalıklarda etkili bağışıklama programlarının yürütülmesi oldukça önem arz etmektedir” dedi.

Ayrıca;“Kurumumuz Eczacılarına 18-24 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası kapsamında, uygunsuz ve gereksiz antibiyotik kullanımı ile artan antibiyotik direncindeki artış ve yayılımın önlenebilmesi için toplum farkındalığının arttırılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirdikleri bu farkındalık standı için teşekkür ediyorum” dedi.

  • Web Resim 7.jpg
  • Web Resim 6.jpg
  • Web Resim 4.jpg
  • Web Resim 5.jpg
  • Web Resim 3.jpg
  • Web Resim 2.jpg
  • Web Resim 1.jpg