9 Mart Dünya Böbrek Günü…
10 Mart 2023

9 Mart Dünya Böbrek Günü…

Kurumumuz arenasında 9 Mart Dünya Böbrek günü kapsamında stant kuruldu. Farkındalık oluşturmak için kurulan stantta; Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent HUDDAM’ın öncülüğünde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından hastaneye başvuran kişilere, tansiyon  ve şeker ölçümü yapılarak tuz kullanımına dikkat edilmesi konusunda bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Prof. Dr. Bülent HUDDAM’ın yapmış olduğu açıklamada “Böbrek Hastalıkları görülme sıklığının her yıl giderek artması, hasta sağ kalımı üzerine olumsuz etkilerinin olması, yaşam kalitesini ciddi anlamda bozması ve tedavi maliyetlerinin yüksekliği sebebiyle hem dünya da hem de ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Böbrek sağlığının genel sağlığımız üzerindeki etkisi ve böbrek hastalıklarının farkındalığının düşük olması ve birçok böbrek hastalığının önlenebilir olması sebebiyle her yıl mart ayının ikinci perşembesinde tüm dünyada böbrek günü olarak farkındalık etkinlikleri düzenleniyor.

Böbrek hastalıklarının pek çoğu diyabet, hipertansiyon, ilaçlar, taş hastalıkları gibi önlenebilir hastalıklar sebebiyle geliştiğinden ve böbrek fonksiyonları tamamen azalana kadar bulgu vermediğinden dolayı risk altındaki kişilerin düzenli olarak böbrek fonksiyonlarını ve kan basıncı ve kan şekeri kontrollerini yaptırması önerilir. Hem genel sağlığımızı hem de böbrek sağlığımızı korumak için düzenli egzersiz yapmalı, sağlıklı beslenip ideal kiloya ulaşmalı, tuz tüketimini azaltıp yeterli sıvı tüketmeli, sigara bırakılmalı, gereksiz ilaç kullanımı (özellikle antibiyotik ve ağrı kesici) engellenmeli, kan şekeri ve kan basıncı kontrolleri yapılmalıdır. Geçtiğimiz ay ülkemiz deprem felaketi ile karşı karşıya kaldı. Depremde travma sonrası ölümlerinin en önemli sebeplerinden birisi de ezilen kas hücrelerimizden açığa çıkan toksinlerin böbrekleri etkilemesi sonucu ortaya çıkan böbrek yetmezliğidir.

Türk Nefroloji Derneği hem böbrek sağlığının önemini ve farkındalığını belirtmek hem de ülkemizde yaşanan deprem felaketinin böbrek hastalığına yol açabileceğini hatırlatmak amacıyla bu yıl dünya böbrek gününde deprem ve böbrekler sloganı ile etkinlikler düzenledi. Biz de böbrek sağlığının önemi belirtmek ve farkındalığı arttırmak amacıyla hastanemizde sözel ve yazılı bilgilendirmeler yapıp isteyen hastalarımızın kan basıncı ve kan şekeri ölçümlerini yaparak böbrek günü etkinliğimizi gerçekleştirdik. Tüm ülkemize yaşadığımız bu felaketten dolayı geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz ve genel sağlığımızı korumamız için böbrek sağlığımıza dikkat etmeye ve düzenli kontrollerimizi yapmaya davet ediyoruz.” dedi.

Yapılan farkındalık etkinliğinde yaklaşık 150 başvuranın tansiyon ve şeker ölçümü yapıldı.

Unutmayalım ki sağlığımız böbrek sağlığımızla doğrudan ilişkilidir. Tuz kullanımına bir gün değil, her gün dikkat edelim!..

 • Bobrek (1).jpg
 • Bobrek (2).jpg
 • Bobrek (3).jpg
 • Bobrek (4).jpg
 • Bobrek (5).jpg
 • Bobrek (6).jpg
 • Bobrek (12).jpg
 • Bobrek (11).jpg
 • Bobrek (10).jpg
 • Bobrek (9).jpg
 • Bobrek (8).jpg
 • Bobrek (7).jpg