“Hayat Şekerden Tatlıdır!” 19-25 Eylül Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası..
03 Ekim 2022

“Hayat Şekerden Tatlıdır!” 19-25 Eylül Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası..

            “19-25 Eylül Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası” kapsamında kurumumuz giriş arenasında stant kurularak “Hayat Şekerden Tatlıdır” etkinliği gerçekleştirildi.

Kronik hastalıklar, yavaş ilerleyen, üç ay ve daha uzun süreli, birden fazla risk faktörünün neden olduğu, genellikle komplike bir seyir gösteren ve kişinin yaşam kalitesini etkileyen hastalıklardır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kronik hastalıkların (Kalp-Damar Hastalığı, Diyabet, Hipertansiyon, Kolesterol yüksekliği, Obezite/Şişmanlık, KOAH, İnme, Kanser ve Böbrek Hastalıkları) sıklığında ciddi bir artış olduğu gözlenmektedir. COVID-19 pandemisinde bu hastalıklar tüm dünyada ölümün artışına yol açan nedenlerinin başında gelmiştir. Pandeminin etkilerinin azaldığı şu günlerde kronik hastalıklarının öneminin altını bir kez daha çizmek ve kronik hastalıklara yol açan durumlara karşı farkındalığı arttırmak amacıyla çeşitli etkinlikler ve sağlık girişimleri gerçekleştirilmektedir.

Beslenme bozuklukları ve yanlış beslenme kronik hastalıklara yol açan en önemli sebeplerden birisidir. Aşırı şekertüketiminin insan sağlığını olumsuz etkilediği, obeziteden hipertansiyona, kalp-damar hastalıklarından kronik böbrek yetmezliğine ve depresyona kadar birçok hastalığı tetiklemesi ile hastalık yükü ve sağlık giderlerinde ciddi bir artışa yol açtığı gösterilmiştir. İşte bu gerçekten yola çıkan Türk Böbrek Vakfı, 19–25 Eylül tarihlerini “Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası” olarak planlanmıştır.

İnsanlarda aşırı şeker tüketiminin zararları hakkında farkındalığı arttırmak üzere belirlenen bu haftanın, tüm paydaşlar ve toplumla birlikte her yıl işlenmesi ile aslında yaşam boyu edinilmesi gereken temel bir kazanım olması amaçlanmıştır.

“Hayat Şekerden Tatlıdır” sloganı ile şeker tüketiminin azaltılması ve kronik hastalıkların önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Topluluğu (MUBAT) öğrencileri ve Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliği ile hastanemiz girişinde ‘Hayat Şekerden Tatlıdır’ etkinliği düzenleyerek hastaneye gelen hastaların ve refakatçilerinin kan şekerleri ve tansiyonları ölçülerek farkındalığın arttırılması etkinliği düzenlenmiştir. Bu etkinlikte misafirlerimize şekersiz yapılan kurabiyeler ikram edilerek şeker tüketiminin nasıl azaltılacağı yönünde önerilerde bulunulmuştur.

Etkinliğin organizasyonunda görev alan İç Hastalıkları ve Nefroloji uzmanı Prof. Dr. Bülent HUDDAM yaptığı açıklamada; “Kronik hastalık yükü son yıllarda tüm dünyada artış göstermektedir. Ülkemiz Diyabet, Hipertansiyon ve Böbrek hastalığı gibi kronik hastalıkların sıklığının en çok artış gösterdiği ülkeler arasındadır.  Bunun en önemli sebeplerinden birisi de yanlış beslenmedir. Beslenme alışkanlığımızdaki ufak değişiklikler ve günlük aktivitemizi arttırarak birçok hastalıktan kurtulabiliriz ve daha sağlıklı günlere kavuşabiliriz. Bugünden itibaren şeker ve tuz tüketimimizi en aza indirelim ve günlük en az 10.000 adım atarak daha sağlıklı bir hayata merhaba diyelim” dedi. 

 • WEB RESİM 14.jpg
 • WEB RESİM 13.jpg
 • WEB RESİM 12.jpg
 • WEB RESİM 11.jpg
 • WEB RESİM 10.jpg
 • WEB RESİM 9.jpg
 • WEB RESİM 8.jpg
 • WEB RESİM 7.jpg
 • WEB RESİM 6.jpg
 • WEB RESİM 5.jpg
 • WEB RESİM 3.jpg
 • WEB RESİM 2.jpg
 • WEB RESİM 1.jpg