Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) açıldı..
15 Eylül 2022

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) açıldı..

Cinsel istismara uğramış çocukların, adli ve tıbbi işlemlerinin, alanlarında  eğitimli kişilerden oluşan bir merkezde ve tek seferde gerçekleştirilmesini temin etmek  amacıyla Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) hizmete açıldı.

Açılışa, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan DÖNMEZ, Jandarma Komutanı Tuğ General Ali GEMALMAZ, İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Esin NEBİOĞLUBaşhekim Doç. Dr. Turhan TOGAN, hastane yönetim ekibi ve ÇİM’de görevli sağlık çalışanları katıldı.

ÇİM bünyesinde adli tıp uzmanı, çocuk psikiyatri uzmanı, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve yardımcı sağlık personelleri görev yapmaktadır. İstismara uğrama şüphesi altındaki mağdur olan çocukların, psikolojik anlamda kalıcı bir hasar olmadan bilgilerinden yararlanabilmek adına; tıbbi müdahale, ifade alma, adli muayene ve diğer her türlü soruşturma işlemlerinin tek merkezde yapılabilmesi ve gerektiğinde de psikolojik rehabilitasyon desteği sağlamak amacıyla hizmet vermesi planlanmaktadır.

Merkezde; Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere bütün kurumların iş birliği ile hizmet sunumu gerçekleştirilecektir.

  • c3.JPG
  • c2.JPG
  • c1.JPG