Çocuk İzlem Merkezi
15 Eylül 2022

Cinsel istismara uğramış çocukların, adli ve tıbbi işlemlerinin, alanlarında  eğitimli kişilerden oluşan bir merkezde ve tek seferde gerçekleştirilmesini temin etmek  amacıyla Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) hizmete açıldı.

ÇİM bünyesinde adli tıp uzmanı, çocuk psikiyatri uzmanı, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve yardımcı sağlık personelleri görev yapmaktadır. İstismara uğrama şüphesi altındaki mağdur olan çocukların, psikolojik anlamda kalıcı bir hasar olmadan bilgilerinden yararlanabilmek adına; tıbbi müdahale, ifade alma, adli muayene ve diğer her türlü soruşturma işlemlerinin tek merkezde yapılabilmesi ve gerektiğinde de psikolojik rehabilitasyon desteği sağlamak amacıyla hizmet vermesi planlanmaktadır.

Merkezde; Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere bütün kurumların iş birliği ile hizmet sunumu gerçekleştirilecektir.

c1.JPGc2.JPG