10 Mart Dünya Böbrek Günü ve 14-20 Mart Tuz Farkındalık Haftası Etkinliklerimiz...
14 Mart 2022

10 Mart Dünya Böbrek Günü ve 14-20 Mart Tuz Farkındalık Haftası Etkinliklerimiz...

Menteşe ilçesi Sınırsızlık Meydanı'nda, İl Sağlık Müdürlüğü ve Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesince, 10 Mart Dünya Böbrek Günü ve 14-20 Mart Tuz Farkındalık Haftası etkinlikleri kapsamında, "Tuzu Azaltın, Sağlığınızı Koruyun!.." temasıyla düzenlenen etkinliğe, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Tıp Fakültesi öğrencileri ve Menteşe Sağlıklı Hayat Merkezi çalışanları da destek verdi.

Kurulan stantta, öğrenciler ve sağlık çalışanları, kan şekerlerini ve tansiyonlarını ölçtükleri vatandaşlara “Böbrek Rahatsızlığı” ve “Sağlıklı Beslenme” hakkında bilgi verdi.

MSKÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent HUDDAM, kronik hastalıkların sıklığının her gün daha da arttığına dikkati çekti.

Böbrek hastalığının kronik hastalıklar içerisinde sıklığı en çok artan rahatsızlıklardan birisi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bülent HUDDAM, vatandaşların tansiyonlarını, kan şekerlerini ölçerek, hem tuz kullanımına hem de böbrek sağlığına dikkat etmeleri için yapılması gerekenleri anlattıklarını söyledi.

"Diyalize giren hasta sayımız 1100'lü rakamlara ulaştı"

HUDDAM, böbrek hastalığının halk sağlığı problemi haline geldiğini belirterek, yapılan epidemiyolojik araştırmalar sonucu dünyada 18 yaş üzeri erişkinlerde hastalığın görülme sıklığının yüzde 13,4, Türkiye'de de yüzde 15,7 olduğunu dile getirdi. Bu hastalıkların pek çoğu önlenebilir veya ilerlemesi yavaşlatılabilir hastalıklardır. Ancak ülkemizde hem vatandaşlar arasında hem de sağlık çalışanları arasında farklındalığı %2’lerin altındadır. Farkındalığın düşük olması sebebiyle hastalığın sıklığı giderek artmakta ve önümüzdeki 15 yılda küresel hastalık yükünde en üst sıralara tırmanacak gibi gözükmektedir.

Muğla'da da benzer rakamlarla karşı karşıya olduklarını ifade eden HUDDAM, şunları kaydetti:

"Böbrek hastalığının evre 5 dediğimiz diyaliz gerektiren son dönemi sıklığı da her geçen gün artıyor. Milyon nüfus başına binli rakamlara ulaştı. Muğla'da diyalize giren hasta sayımız 1100'lü rakamlara ulaşmış durumda. Böbrek hastalığından muztarip hasta sayımız da 15-20 binleri geçti. Bu sebeple böbreklerimizi korumak için ve böbrek hastalığından sıkıntıya düşmemek için böbrek sağlığımıza dikkat etmemiz, tuz tüketimini azaltmamız, düzenli egzersiz yapmamız, beslenmemize dikkat etmemiz, tuzu azaltmanın, sigara ve alkolü bırakmanın, gereksiz ilaç kullanmamanın önemi hakkında bilgilendirmeler yapıldı. 2 günde gerçekleştirilen etkinlikte risk altındaki kişilerin düzenli kontrollerini yaptırmaları önerildi.”

Toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla 320 kişinin kan şekeri ve tansiyon ölçümleri yapılmış, değerleri yüksek çıkan vatandaşlarımız Acil servis ve ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilmiştir.


  • nefro (8).jpeg
  • nefro (7).jpeg
  • nefro (6).jpeg
  • nefro (5).jpeg
  • nefro (3).jpeg
  • nefro (4).jpeg
  • nefro (2).jpeg
  • nefro (1).jpeg