Dünya Glokom Haftası...
08 Mart 2022

Dünya Glokom Haftası...

6-10 Mart 2022 tarihleri arasında tüm dünyada eş zamanlı olarak Dünya Glokom Haftası kutlanmaktadır. Göz tansiyonu halk arasında da “Karasu” adıyla da bilinen Glokom, görme sinirini tutan yaygın ve ilerleyici bir göz hastalığıdır. Göz içindeki sıvı basıncının görmeyi sağlayan görme sinirine zarar verebilecek düzeyde yüksek olmasıyla ortaya çıkar. Tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına yol açabilir.

Glokom’un en önemli özelliği sinsi seyirli olması ve hemen hiçbir belirti vermeden yavaş yavaş çevreden merkeze doğru görme alanı kaybı yaratabilmesidir. Bazı hastalarda baş ağrısı, çevrede bazı bölgeleri görememe ve göz önünde renkli ışık haleleri görme gibi bazı belirtiler oluştursa da çoğu hastada belirgin görme kaybı yaratıncaya kadar hastalığın varlığı anlaşılamaz.

Glokom herkeste ve her yaşta görülebilir. Ancak, Göz içi basıncı normalden fazla olan kişilerde glokom daha sık görülmektedir. Bunun dışında;

  • 40 yaşın üstündeki kişilerde,
  • Ailesinde glokom olan kişilerde,
  • Ciddi göz yaralanmalarında,
  • Uzağı iyi görememe hastalığı olan miyoplu kişilerde,
  • Uzun süreli kortizon kullanan kişilerde,

daha sık görülmektedir.

Özellikle, ailesinde göz tansiyonu bulunan kişilerin bu hastalığın görülmesi açısından normale göre daha fazla risk altında olduğu göz önünde tutulmalıdır.

Glokomda takip çok önemlidir. Düzenli kontrollere gidilmesi, belli aralıklar ile gerekli testlerin yapılması, ilaçların düzgün ve zamanında kullanılması gerekir. Her hangi bir sorun ile karşılaşıldığında doktora başvurulmalıdır. 40 yaş üzerinde göz tansiyonu ve optik sinirinin değerlendirildiği göz muayenesinin her yıl düzenli yapılması glokomda erken tanı için önemlidir.

 

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet KADERLİ
Göz Hastalıkları Uzmanı
Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi