8 Aylık Bebeğe Gergin Omurilik (Tethered Cord) Ameliyatı Yapıldı..
02 Şubat 2022

8 Aylık Bebeğe Gergin Omurilik (Tethered Cord) Ameliyatı Yapıldı..

Beyin Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Güven GÜRSOY ve ekibi tarafından 8 aylık bebeğe; başarılı bir şeklide “Gergin Omurilik Ameliyatı” gerçekleştirildi.

Op. Dr. Güven GÜRSOY'un yaptığı açıklamada "Spina Bifida, doğumsal kalp hastalıklarından sonra en sık görülen doğumsal gelişim anomalisidir. Tanısı anne karnında veya doğum sonrasında konulabilir. Ciltte açıklık, kızarıklık gibi cilt bulgularından kol ve bacaklarda güçsüzlüğe, açık omurilik kesesinden içe basma veya düz tabanlık gibi ortopedik bulgulara kadar çeşitli şekillerde semptom verebilir. Nadiren de olsa hastalar ileri yaşlarda da ilk tanı alabilir. Gergin omurilik sendromu da bu hastalıklardan biridir. Sinir liflerinin veya onları tutan yapıların sinir kesesine yapışması veya gerilmesi sonrasında boy büyüdükçe omurga eğriliği, bacaklarda kuvvet kaybı, idrar problemleri yaşanabilir. Bu rahatsızlığın mümkün oldukça küçük yaşlarda saptanarak cerrahi yolla giderilmesi bu komplikasyonları ortadan kaldırmaktadır." dedi.

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ameliyathane ve Anestezi Ekiplerimizin de destekleriyle ilk kez bu cerrahiyi gerçekleştirmiş olmanın mutluluğuyla birlikte, hastamıza ailesiyle birlikte sağlıklı ve uzun bir ömür dileriz.


  • WEB RESİM 1.jpeg
  • WEB RESİM 2.jpeg