Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinde İlk Canlı Böbrek Nakli Gerçekleştirildi...
14 Ocak 2022

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinde İlk Canlı Böbrek Nakli Gerçekleştirildi...

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinde,  16 Aralık 2021 tarihinde ilk kez, iki hastaya birden canlı vericiden böbrek nakli gerçekleştirildi.  18 yaşındaki ilk genç hastaya, 41 yaşındaki annesinin, 48 yaşındaki ikinci hastaya da 36 yaşındaki kız kardeşinin böbreği nakledildi.

Organ Nakil Merkez Müdürü Prof. Dr. Okay Nazlı ve Organ Nakil Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Murat URKAN, yaklaşık bir yıldan bu yana hizmet veren merkezde gerçekleştirilen bu  ameliyatın kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti.

İlk canlı vericili organ nakli için Akdeniz Üniversitesi Organ nakil merkezinden  Prof. Dr.Bülent AYDINLI, Prof. Dr. İsmail DEMİRYILMAZ ve Doç. Dr. Abdullah KISAOĞLU hocalarımızın bulunduğu ekibin desteğiyle gayet başarılı iki tane canlı nakil gerçekleştirildi.

Başhekim Doç. Dr. Turhan TOGAN sürece dair yaptığı açıklamada “Şubat ayında faaliyete geçen Organ Nakil Merkezi’nde bugüne kadar kadavradan 7 tane böbrek nakli, 2 tane kornea nakil gerçekleştirildi. 2021 yılının bitmesine günler kala nakil ekibimiz önemli bir çalışmaya daha imza atarak canlı vericiden (donörden) 2 hastaya daha böbrek nakli gerçekleştirdiler. Organ Nakil Merkezi Muğla’mızın sağlık hizmetleri kolundaki önemli bir eksiklikti ve artık kurumumuz tarafından giderildi. Nakil merkezinin kurulması ve faaliyetinin sürdürülmesinin bir ekip işi olduğunu kaydederek; yaklaşık 1 yıldır faal olan organ nakli merkezi olarak ilk canlı böbrek nakillerimizi yapmış olmanın haklı gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Süreçte desteği ve emeği geçen tüm ekiplere teşekkür ediyorum. Hastalarımızı genel cerrahi kliniğinde ziyaret ettik, genel durumları gayet iyi. Kendilerini yapılan kontroller sonrası şifa ile taburcu ettik. Bu hizmeti burada verebiliyor olmak bölgemiz için çok büyük bir kazanç. Bunun sürdürülebilir ve kesintisiz olması çok önemli, önümüzdeki yıllarda karaciğer ve kemik iliği nakli için çalışmalarımız devam ediyor ” diye sözlerini tamamladı.

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Murat URKAN’da nakil ve operasyon süreci hakkında şunları ifade etti: Multidisiplinler bir ekip çalışması sergileyen tüm birimlerdeki arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İki ameliyatın eş zamanlı olarak yürütüldüğünü “Bir tarafta vericiden böbrek çıkarılırken, diğer yanda alıcı hazırlanıyor.  Her iki canlı donörden nakil ameliyatımız yaklaşık 5,5 saat sürdü. Ameliyat sonrası yoğun bakım ve klinikte yakın takip yapılan hastalarımız şifa ile taburcu edildi. Artık onlar için de hayat yavaş yavaş da olsa normale dönecek. Bizlerde çalışmalarımıza aynı ilk günkü heyecanımızla devam edeceğiz. Burada özellikle ilk canlı vericiden nakil olduğu için desteklerinden dolayı Başhekim Doç.Dr.Turhan TOGAN başta olmak üzere  hastane yönetimi ve Akdeniz Üniversitesi Organ Nakil Merkezinden gelen değerli hocalarımıza başarılı geçen ameliyatlardaki değerli katkı ve destekleri için teşekkür ediyor ve böylesi gurur verici bir çalışmada bulunan ameliyathane, anestezi, yoğun bakım ve klinik takibi yapan tüm birimlere teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Böbrek nakli sonrası hem sağlığına kavuşmanın hem de diyalizden kurtulmanın mutluluğunu yaşayan hastalarımız da yapılan geçmiş olsun ziyaretinde; “Emeği geçen herkese teşekkür” ettiler.  • web resim 1.jpg
  • web resim 2.jpg
  • web resim 3.jpg