2,5 yaşında Doğumsal Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı (Konjenital Dakriyostenoz) olan hastamız Ameliyat Oldu..
15 Aralık 2021

2,5 yaşında Doğumsal Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı (Konjenital Dakriyostenoz) olan hastamız Ameliyat Oldu..

Doğumsal Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı,( (Konjenital Dakriyostenoz) olan 2,5 yaşındaki hastamıza gözyaşı sistemini sondalanması ve sisteme silikon tüp uygulanması ameliyatı Göz Hastalıkları Kliniğinden Op. Dr. Göksu ALAÇAMLI ve  Kulak Burun Boğaz Kliniğinden Doç. Dr. Erdoğan ÖZGÜR tarafından  başarıyla gerçekleştirildi.

Gözyaşı bezi yeterli üretim yapıyor ama kanal tıkalı ise gözyaşı yüze doğru akar. Bazen yeni doğanlar bebeklerde gözyaşının aktığı bu kanallar kapalı olabilir. Çoğunlukla birkaç ayda kendiliğinden açılır. Açılmazsa masaj, sondalama, silikon tüp ile entübasyon veya cerrahi olarak en uygun yöntem seçilerek düzeltilmesi gerekmektedir.

Doğumsal Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı; yenidoğan bebeklerde, doğum sonrasında ilk günlerde genellikle tek gözde sulanma ve çapaklanma ile seyreden, antibiyotikli göz damlaları kullanılmasına rağmen sulanmasının geçmediği, gözyaşı kanalının, burun boşluğun açılan sonlanım noktasındaki valvülün, doğumsal olarak kapalı kalması nedeniyle gözyaşının yüze doğru akmasıyla seyreden bir hastalıktır.

İlk bir yaşta, çapaklanma ataklarına antibiyotikli göz damlası kullanımına ilave olarak, gözyaşı kesesinin konumlandığı burun kenarına parmakla masaj yeterlidir. Bu şekilde, her 3 bebeğin 2’sinin şikâyetleri geçmekte iken, geçmeyen 1/3 oranındaki olgulara, genel anestezi altında,  gözyaşı kanalı sisteminin çelik ince tellerle açılması sondalama işlemi en ideal tedavi şeklidir. 1 yaş ile 1,5 yaş arası sadece bu şekilde çelik tel ile gözyaşı kanalı sondalaması yeterli iken, halen şikayetleri geçmeyen 1,5-4 yaş arası çocuklarda, bu işleme ilaveten, gözyaşı sisteminin açıklığını sağlamak adına, gözyaşı sistemine silikon tüp uygulaması gerekir. Bu tüp, 6 ay kadar kanalda bırakılıp, 6 ay sonra alınır. Bu uygulama ile % 95 başarı elde edilir.

2,5 yaşındaki hastamız Kaan DEMİR’e kurumumuz Göz Hastalıkları Kliniğinden Op. Dr. Göksu ALAÇAMLI ve Kulak Burun Boğaz Kliniğinden Doç. Dr. Erdoğan ÖZGÜR’ün de bulunduğu bir ekip tarafından başarı ile gözyaşı sistemine silikon tüp uygulaması ameliyatı gerçekleştirilmiş olup; ameliyat sonrası yapılan kontrollerinde herhangi bir sıkıntısı olmayan minik hastamız şifa ile taburcu edilmiştir.
gözyaşı kanalı.jpg