Kardiyoloji Kliniğimizden Bir İlk Daha…
26 Kasım 2021

Kardiyoloji Kliniğimizden Bir İlk Daha…

Kurumumuz Kardiyoloji Kliniği hekimlerimizden Doç. Dr. Volkan DOĞAN ve Doç. Dr. Oğuzhan ÇELİK tarafından, ilk kez bir hastaya lokal anestezi altında Anjiyografi Ünitesinde “CRT-İCD” cihazı takıldı.

Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Volkan DOĞAN, CRT-İCD cihazı ve cihazın çalışma mekanizması hakkında bilgi verdi.

“CRT-İCD (3 kablolu pil) yani şoklama özelliği olan cihaz kardiyak resenkronizasyon tedavisi, kalbinizin odacıklarının daha düzenli ve verimli bir şekilde kasılmasını sağlamak için göğsünüze bir cihaz yerleştirme prosedürüdür. Kardiyak resenkronizasyon tedavisi (CRT), kalbin her iki alt odacığına (ventriküller) elektrik sinyalleri gönderen biventriküler kalp pili (kalp resenkronizasyon cihazı olarak da adlandırılır) adı verilen bir cihaz kullanır. Sinyaller, ventriküllerinizi daha koordineli bir şekilde kasılması için tetikler, bu da kalbinizden kan pompalamasını iyileştirir. Bazen cihaz, kalp ritminiz tehlikeli bir şekilde düzensizleşirse kalp atışınızı sıfırlamak için elektrik şoku verebilen implante edilebilir bir kardiyoverter-defibrilatör (ICD) içerir. Kardiyak resenkronizasyon tedavisi, ventrikülleri koordineli bir şekilde kasılmayan kişilerde uygulanan bir kalp yetmezliği tedavisidir. Kalp yetmezliğiniz varsa, kalp kasınız zayıflar ve vücudunuzu desteklemek için yeterli kanı pompalayamayabilir. Kalbinizin odaları birbiriyle uyumlu değilse bu durum daha da kötüleşebilir. Kardiyak resenkronizasyon tedavisi, kalp yetmezliği semptomlarınızı azaltabilir ve ölüm dahil kalp yetmezliği komplikasyonları riskinizi azaltabilir.

Bu işlem tıbbi gereklilik halinde hekim tarafından değerlendirilen uygun hastalara yapılmakta olup kurumumuzda ilk defa uygulanmıştır.”


  • web resim 1.jpg
  • web resim 2.jpg
  • web resim 3.jpghttps://www.haberturk.com/mugla-haberleri/92447836-mugla-eahda-ilk-defa-hastaya-3-kablolu-pil-takildimugla-egitim-ve-arastirma-hastanesinde


https://www.sabah.com.tr/mugla/2021/11/25/mugla-egitim-ve-arastirma-hastanesinden-bir-ilk


https://www.haberkriz.com/mugla-eah-da-ilk-defa-hastaya-3-kablolu-pil-takildi/91961/