Kardiyoloji Hekimlerimiz Tarafından Bir İlk.
14 Kasım 2021

Kardiyoloji Hekimlerimiz Tarafından Bir İlk.

Kurumumuz Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği hekimlerimiz tarafından ASD’i olan hastamıza ameliyatsız şemsiye yöntemiyle Perkütan Yolla Atriyal Septal Defekt Kapatılması (Kalp Kulakçıkları Arasında Bulunan Deliğin Kapatılması) işlemi gerçekleştirildi.

40 yaşındaki bayan hastamız günlük yaşamında çabuk yorulma ve göğüs ağrısı şikayetiyle ayaktan kardiyoloji polikliniğimize başvurmuştur. Yapılan tetkikler, elektrokardiyografi ve Transözafajiyal ekokardiyografi işlemi neticesinde Atriyal Septal Defekt’i tespit edilen hastamızın kalp deliğinin ameliyatsız olarak Perkütan Yolla Atriyal Septal Defekt Kapatılması işlem için yatış işlemleri tamamlandı.

Anjio Ünitesinde  Prof. Dr. Hasan GÜNGÖR’ ün de katılımıyla, Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Volkan DOĞAN’ ın öncülüğünde, Doç. Dr. Oğuzhan ÇELİK, Doç. Dr. Fatih AKIN , Doç. Dr. İbrahim ALTUN ve Uzm.Dr. Eda Özlek’in da bulunduğu ekip hastaya gerekli işlem hazırlıkları yapılarak anjiyo işlemiyle kasık toplardamarından girilerek şemsiye şeklindeki çok küçük bir cihaz kalp deliğine yerleştirerek ameliyatsız bir şekilde delik kapatma işlemi başarıyla gerçekleştirilmiştir. İşlem sonrası hastamızın klinik takibi devam etmektedir.

Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Volkan DOĞAN’ın yaptığı açıklamada “Şu anda hastamızın kalbindeki deliğe ait en ufak bir işaret ya da iz kalmamıştır. Kalbindeki delik tamamen kapandı. Kontrol için çektiğimiz filmde de kalbin iç boşluğu arasında daha önce var olan delikten hiçbir kan akımı olmadığını tespit ettik. Hastamızın işlem sonrası yirmi dört saattir takibi yapılmaktadır, herhangi bir şikayeti yoktur.”dedi.

https://mugladanhaber.com/muglada-kardiyoloji-hekimlerinden-bir-ilke-imza-atti/

https://www.sabah.com.tr/yasam/ameliyatsiz-kalp-deligi-kapatildi-5733997

https://www.haber24.com/muglada-kalp-deligi-ameliyatsiz-kapatildi


https://www.muglaturk.com/haber/mugla-egitim-ve-arastirma-hastanesi-kardiyoloji-hekimleri-tarafindan-bir-ilk-13492.html  • web resim 1.jpg
  • web resim 2.jpg
  • web resim 3.jpg
  • web resim 4.jpg