Toplum Ruh Sağlığı Merkezimiz Yeni Binasında Hizmet Vermeye Başladı..
03 Eylül 2021

Toplum Ruh Sağlığı Merkezimiz Yeni Binasında Hizmet Vermeye Başladı..

Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) yeni adresinde yeni ve donanımlı ekibiyle hizmet vermeye devam etmektedir.

Halen TRSM sorumlu hekimliğini yapmakta olan Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi psikiyatri kliniğinde görevli Uzman Doktor Meltem Derya ŞAHİN, TRSM’lerin ruh sağlığı hizmetleri açısından önemine değinerek şunları söyledi:

Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri özellikle şizofreni, bipolar afektif bozukluk, psikotik bozukluk gibi kronik ruhsal hastalığı olan bireyler için toplum temelli müdahalelerin yapıldığı merkezlerdir. Merkezimiz hastaların ve ailelerinin toplumsal damgalanmaya bağlı sosyal izolasyon yaşamamaları amacıyla, hayatın içine çekebilmek, birlikte olabilmek. Kendileriyle barışık olmaları, kendilerine faydalı olmaları ve bizimle birlikte olmaları;  yaşam kalitelerini artırmak ve danışanlarımızın ayaktan tedavilerinin sürdürülerek hastaneye yatışlarının azaltılması hedeflenmektedir.

Ülkemizde birçok ilde Toplum Ruh Sağlığı Merkezi mevcut olup; merkezimiz Muğla’daki tek TRSM olarak hizmet vermektedir.

Muğla merkez ve ilçe sınırları içerisinde ikamet eden kişilere hizmet vermekteyiz.

Ekibimiz, T.C Sağlık Bakanlığı ve hatta Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından düzelenmiş eğitimlere katılmış ve bu özel alanda çalışabilmek için oldukça donanımlı kişilerden oluşmaktadır. Çalışma ekibimiz; her biri birbirinden kıymetli psikologlar, hemşireler, sosyal hizmet uzmanı, ergoterapi uzmanı ve teknikerinden oluşan ergoterapi ekibi, Muğla Halk Eğitim Merkezi işbirliği aracılığıyla bizlerle beraber görev alan usta öğreticilerimiz, güvenlik görevlimiz ve hizmetli personelimizden oluşmaktadır. Ayrıca Ülkemiz Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinde bir ilk uygulama örneği olarak; başhekimliğimiz tarafından görevlendirilen diyetisyenimizle beraber hizmet vermekteyiz. Yeni hizmet binamız bünyemizde kayıtlı olan bireylere multidisipliner bir yaklaşımla, yalnızca ilaçlı tedavilerini düzenlemekle kalmayıp, yaşamlarının her yönünü ele alarak daha kaliteli ve sürdürülebilir yaşama ulaşmalarında yardımcı oluyoruz. İyileşme yolculuklarında onlara eşlik ediyoruz. Toplum temelli hizmetler verirken ihtiyaç duyulan barınma, istihdam, güvenlik, sosyal ve hukuki haklarını koruma konularında Muğla ilimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği ve iletişim halindeyiz. Ayrıca, afet zamanı gibi acil durumlarda da bünyemizde kayıtlı tüm kişilerin ihtiyacına uygun hizmete erişmelerine yardımcı olmaktayız. Toplum Ruh Sağlığı Merkezimizde faaliyetlere katılan hastalara yılda 1 kez, katılamayan hastalara yılda 2 kez ev ziyareti düzenlenmektedir. 

 Merkezimize kabuller; tüm aile hekimlerinin ve psikiyatri kliniklerinin yönlendirmesi ile veya doğrudan başvuru şeklinde yapılabilmektedir. Muğla TRSM olarak, DSÖ’nün birçok projesinde yakın zamanda pilot uygulama merkezi olma planlarımız da mevcuttur.

Toplum Ruh Sağlığı Merkezimizde (TRSM)  şu an itibarı ile 150  kayıtlı hasta bulunmaktadır.

Muğla TRSM halen “Emirbeyazıt Mah. Muhsin Ertuğlu Sk. No:9, Menteşe/Muğla” adresinde hizmet vermeye devam etmektedir. 
  • RESİM 1.JPG
  • RESİM 2.JPG
  • RESİM 3.JPG
  • RESİM 4.JPG
  • RESİM 5.JPG
  • RESİM 6.JPG
  • RESİM 7.JPG
  • RESİM 8.JPG
  • RESİM 9.JPG