Trigeminal Nevralji” hastasına Radyofrekans Termoregülasyon Tedavisi
07 Mayıs 2021

Hastanemiz Algoloji Bilim Dalı’nda ilk kez Trigeminal Nevralji” hastasına Radyofrekans  Termoregülasyon  Tedavisi uygulandı.

Trigeminal nevralji; yüze, dişlere ve göze doğru yayılım gösterebilen, aniden oluşan, şimşek çakar, elektrik çarpar gibi ağrıdır. Trigeminal nevraljide ağrı kendiliğinden ortaya çıkabileceği gibi konuşma, yemek yeme, diş fırçalama, yüz yıkama, tıraş olma esnasında da tetiklenebilir. Şiddetli, en dayanılmaz ağrılardan biri olarak bilinen trigeminal nevralji ağrısı hastanın günlük yaşam kalitesini ciddi şekilde etkiler.

Trigeminal nevralji tedavisinde bazı epilepsi ilaçları kullanılır ve genellikle bu ilaç tedavilerine iyi yanıt alınır. İlaç tedavisine dirençli hastalarda yapılabilecek en etkili tedavilerden birisi “Radyofrekans Termokoagülasyon” tedavisidir. Radyofrekans tedavisi; özel iğne elektrot ve cihazlarla yapılır. Ağrıyı oluşturan sinirler röntgen filmi çekilerek ve radyofrekans uyarısı verilerek tek tek bulunur ve sadece bu sinirlere işlem uygulanır.

            Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Algoloji Bilim Dalı’nda görev yapan Doktor Öğretim Üyesi Sinan PEKTAŞ;  Trigeminal Nevraljisi olan, 63 yaşındaki kadın hastasına “Radyofrekans Tedavisini” başarı ile uygulamıştır. Yıllardır şiddetli ağrıları olan hastamızın uygulanan radyofrekans tedavisi sonrası nevraljik tarzdaki ağrısı tamamen geçmiştir.


algoloji.JPG