Çocuk Cerrahisi Ekibimizden Çok Ender Görülen Böbreküstü Bezi Kanamasına Erken Müdahale...
16 Mart 2021

Çocuk Cerrahisi Ekibimizden Çok Ender Görülen Böbreküstü Bezi Kanamasına Erken Müdahale...

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine karın ve böğür ağrısı ile başvuran ve Böbreküstü Bezi Kanaması tanısı konulan hastamızın böbrek bezi Çocuk Cerrahisi Bölümü tarafından çıkartılarak hayatta kalması sağlanmıştır.

Travma öyküsü olmayan hastamızın acil servisimizde yapılan muayene, görüntüleme ve tetkikleri sonucunda sol böbreküstü bezi kanaması tanısı konularak yoğun bakımımızda takibe alındı. Takibinde kan nakli ihtiyacı devam eden ve kanaması tedaviye rağmen durmayan hastamız acil olarak ameliyata alınarak kanayan böbreküstü bezi çıkartıldı. 2 saat süren operasyon Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Nazile ERTÜRK, Prof. Dr. Süleyman Cüneyt KARAKUŞ ve Dr. Muhammed KURT tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilirken, bu süreçte anestezi ile uyutulması ve hemodinami takibi  Dr. Gülseda DEDE ve anesteziyoloji ekibi tarafından yapıldı. Yoğun bakım sürecinde Dr. Öğr. Üyesi Yasemin ÇOBAN ve ekibi tarafından titizlikle takip edilen hastamızın ek kan nakli ihtiyacı olmadı. Çocuk Cerrahisi Kliniğinde yoğun bakım sonrası takipleri normal seyreden hastamız şifa ile taburcu edildi. Böbreküstü bezinin patolojik incelemesi adenom (iyi huylu böbrek bezi tümörü) kanaması olarak raporlandı.

Böbreküstü bezi kanaması ergenlik döneminde tüm dünyada nadiren bildirilen bir hastalık olup acil tanı ve tedavi gerektirir. Tanı ve tedavinin gecikmesi veya doğru uygulanmaması ölümle sonuçlanabilir. Hastamızın tanısı deneyimli radyologlarımız tarafından koyularak doğru tedavi için ilk adım atıldı. Sağlık Bakanlığımızın sağlık politikaları kapsamında, ilimizde ilk kez uygulanan ve başarı ile sonuçlanan operasyon sonrasında hastamızın hem kanaması durduruldu hem de ileride sorun yaratabilecek iyi huylu böbrek üstü tümörü çıkartılmış oldu.  Bu ameliyat ile yeniden hayata tutunan hastamız; “Kendilerine güven veren ve doğru bilgilendiren doktor ve hemşireleri sayesinde korkmadan ameliyata girdiğini, yeni hayatı için emeği geçen tüm hastane çalışanlarımıza teşekkür ettiğini, taburcu olacağı için mutlu ve keyifli olduğunu” ifade etti.  

çocuk cerrahisi.JPG