Sağlık Çalışanına Mikro Cerrahi Yöntemle Yeni Bir Dil Yapıldı.
10 Mart 2021

Sağlık Çalışanına Mikro Cerrahi Yöntemle Yeni Bir Dil Yapıldı.

Sağlık Çalışanına Mikro Cerrahi Yöntemle Yeni Bir Dil Yapıldı 
Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak, Burun, Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölümü ile Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği hekimleri tarafından dış merkezde görevli hemşire meslektaşımıza mikro cerrahi yöntemi uygulanarak bacağından alınan doku ile ağız içerisine serbest doku nakil operasyonu yapılmıştır. 
Nakil işlemi gerçekleştirilen hasta  dış merkezde yapılan patoloji sonucu ile hastanemize başvurusu sonrası yapılan muayene, görüntüleme ve tetkikler neticesinde boyundaki bezelerde tümörün yayılmış olduğu saptandı. Dili almak ve arkasındaki kötü huylu lenf düğümlerini temizlemek ve sonrasında hastanın konuşabilmesi ve yemek yiyebilmesi için tekrar dil işlevi gösterecek bir doku yerine koyulması uzman ekibimizce planlandı. 12 saat süren operasyonda Kulak, Burun, Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi ekibi tarafından dilin büyük bir bölümü ve boyundaki bezeler temizlendi akabinde  plastik cerrahi ekipleri tarafından hastanın sol bacağının uyluk dış kısmından yaklaşık 10 santimlik bir deri altı doku, kas, damar ve siniriyle birlikte çıkarıldı, dile benzeyecek bir şekil verilerek tekrar boyundaki damarlara bağlantı yapıldı ve ağız içine nakledildi.
Kulak, Burun, Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Erdoğan Özgür, Dr. Coşkun Atay, Dr. Ömer Faruk Güzel, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Ali Murat Sonel, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Bilge Kağan Aysal, hastanın bu süreçteki anestezi ile uyutularak hemodinamisinin takibini sağlayan  Doç.Dr.Başak Altıparmak ve anesteziyoloji ekibi,  hemşirelerimiz  Tülay Uzunçakmak ve Hayriye Otçu ile birlikte operasyon başarı ile gerçekleştirdi.
Muğla ilinde ilk kez uygulanan ve başarı ile sonuçlanan operasyon sonrasında kendisine mikro cerrahi yöntemle dil yapılan genç meslektaşımız “Hemşire olduğu için durumunun zorluğunun farkında ve bilinçli olarak operasyon girdiğini, korkmadığını hekimlerimize güvendiğini; ilk defa yapılan bu zor işlem sonucunda iyileşen yeni diliyle,  mutlu ve keyifli olduğunu ifade etti.  Ameliyatın başından sonuna kadar emeği geçen tüm meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Hastayı odasında ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ileten Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Turan Togan hastanemizde nitelikli sağlık hizmeti sunumunun Bakanlığımız sağlık politikaları doğrultusunda artarak devam edeceğini belirterek, başarılı operasyona imza atan tüm ekibi tebrik etti.


  • web resim 1.JPG
  • web resim 2.jpeg