Pandemi Sürecinde 130 Hastaya Endoskopik Ultrason (EUS) Yapıldı...
24 Aralık 2020

Pandemi Sürecinde 130 Hastaya Endoskopik Ultrason (EUS) Yapıldı...

Tüm dünyayı etkisi altın alan korona virüsü (COVİD-19)  salgını ile mücadele devam ederken, kurumumuz Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endoskopi Ünitesinde tüm acil ve ivedilik gerektiren hastalarımız gerekli tıbbi hazırlıkları yapıldıktan sonra, EUS ve ERCP işlemleri kesintisiz olarak yapılmaya devam etmektedir. Şubat ayında itibaren kurumumuzda yapılmaya başlayan Endoskopik Ultrasonografi (EUS)  işlemi ile toplamda 130 hastaya bu işlem başarıyla uygulandı. 

Endoskopik Ultrasonografi (EUS); sindirim sistemi içerisinden sindirim sistemi duvarı ve duvarın komşuluğundaki organlardaki (göğüs kafesi, pankreas ve safra yolları) tümör ve benzeri şüpheli kitleleri değerlendirebilen bir yöntemdir. Aynı zamanda bu kitlelerden doku örneklemesi, kist boşaltılması ve tümör tedavisi imkânı da sağlar.  Özellikle cilt yolu ile biyopsi alınması zor olan pankreas, yemek borusu, göğüs kafesi ve safra yollarına bu yöntemle çok daha kolay ve detaylı değerlendirmek mümkündür.

Son günlerde EUS yapılan iki hastamız da doğum sonrası ilerleyen aylarda bulantı kusma, karın ağrısı ve artan sarılık şikayetleri nedeniyle Gastroenteroloji polikliniğine başvurdu. Hastalarımızayapılan gerekli tetkik ve tahlillerinin değerlendirilmesi sonrasında yapılan başarılı endoskopik ultrason işlemi ile safra kesesinde ve safra yollarında tespit edilen taş ve çamurlaşma için hemen ERCP işlemine geçildi.  Tek anestezi seansı ile iki işlem tek seferde yapılarak hastalarının safra kanallarındaki tıkanıklık giderilmiş ve drenaj sağlanmıştır. Bu da bizlere hastalarımız daha konforlu bir şekilde tanı ve tedavi edilebilme fırsatı sunmaktadır. Tek seferde yapılan bu işlemlerden sonrasında hastalarımıza yapılan tetkik kontrollerinde yükselen sarılık değerlerinde düşüş gözlendi. Hastalarımızın tedaviler başarıyla tamamlandı ve taburcu oldular.

Gastroenteroloji uzmanı Doç. Dr. Burak ÖZŞEKER tarafından yapılan açıklamada “Şubat ayında başlamış olduğuz Endoskopik Ultrasonografi (EUS) işlemiyle Muğla yöresi halkımıza ve civardan gelen hastalara bu sağlık hizmetini sunabiliyoruz. Endoskopik Ultrasonografi ile artık göğüs kafesindeki ya da pankreas, mide, mide komşuluğundaki tümörlerin evrelemesini yapmak, buradaki kitlelerin tanısını koymak ve gerekirse bunları tedavi etmek amacını taşıyan bir ileri endoskopik yöntem türüdür. Bu güne kadar 130 hastamıza bu işlemi yaptık ve pandemi sürecinde de çalışmalarımız maske + mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ederek titizlikle devam etmektedir”. dedi.

  • WEB RESİM 1.JPG
  • WEB RESİM 1.JPG
  • WEB RESİM 2.jpg