16 Ekim Dünya Anestezi Günü
16 Ekim 2020

“16 Ekim Dünya Anestezi Günü”

İlk modern Anestezi uygulamasının yapıldığı 16 Ekim 1846 “Dünya Anestezi Günü” olarak kabul edilmiştir. Günümüzde anestezi uygulamaları için yan etkileri az, uygulanması daha kolay ve antagonistleri bulunan modern anestezi ilaçları kullanılmaktadır. Başlangıçta basit araç ve gereçlerle uygulanan anestezi; günümüzde teknolojideki gelişmelere parelel olarak modern anestezi cihaz ve monitörlerinin kullanıldığı bir “çalışma istasyonu” na dönüşmüştür.

Latince kökenli “an” ( olumsuzluk ifadesi) ve “estezi” (hissizlik) kelimelerinden oluşan anestezi herhangi bir cerrahi yada invaziv girişim esnasında hastaların geri döndürülebilir bir şekilde “bilinçsizlik, ağrısızlık ve reflekslerin olmaması” olarak tanımlanır. Anestezi uzmanlığı 6 yıl Tıp Fakültesi ve 5 yıllık uzmanlık eğitimi sonrasında elde edilir. Anestezi uzmanları, ameliyathanedeki anestezi uygulamalarının yanı sıra son zamanlarda ameliyathane dışı girişimlerde de (ör: endoskopik girişimler, MR çekimleri, girişimsel kalp kapak onarımı, psikiyatrik hastalıklarda EKT uygulamaları) hizmet vermektedir. Ayrıca “ yoğun bakım” ve “ağrı” yandal uzmanlıkları bulunmaktadır.

Hastaya yapılacak bir girişim esnasında Operatör, Anestezi Doktoru, Hemşire ve Yardımcı Sağlık Personelleri bir ekip çalışması ile hastaların sağlıklarına kavuşmasını hedeflemektedir. Bu ekip çalışması içerisinde anestezi doktorlarının en önemli yardımcıları Anestezi Teknisyeni ve Teknikerleridir.

16 Ekim Dünya Anestezi Günü dolayısıyla sağlık camiamızın vazgeçilmez bir parçası olan tüm Anestezi çalışanlarımızın gününü en içten duygularımızla kutlar, sağlıklı günler dileriz.