NRP (Yenidoğan Canlandırma) Eğitimimiz...
28 Eylül 2020

NRP (Yenidoğan Canlandırma) Eğitimimiz...

Yenidoğan Canlandırma Programı (Neonatal Resusitasyon Programı- NRP) Eğitimi düzenlendi.

Neonatal Resüsitasyon Programı, yenidoğan bebeklerin sağlıkla dünyaya gelmesi ve hayata devam edebilmesinin sağlanması amacıyla, doğum anındaki ilk dakikalarda bebeğe optimal yaklaşım uygulamalarının teorik ve pratik olarak uygulayıcılara aktarıldığı bir eğitimdir.

Doğumu izleyen dakikalar bebeğin yaşama uyum sağlamasına yardım edilmesi gereken “KRİTİK” dakikalardır. Bu “altın dakikalarda” yeterli oksijen alamamış yenidoğan bebeğe yapacağımız tıbbi girişimlerin sonuçları, bebeğin tüm yaşamını etkiler. Her yenidoğanın yeterli bir resüsitasyona hakkı vardır. Yenidoğan Canlandırma Programı yenidoğan sağlığını geliştirmeye yönelik bir programdır. Yenidoğan bebeğe eli değen sağlık personelinin eğitimine yönelik olan bu program; ülkemizde doğumda gelişebilecek yenidoğan ölümlerini ve oksijensiz kalmanın yol açacağı sekelleri en aza indirmeyi hedeflemektedir.

Hastanemizde gerçekleştirilen Neonatal Resüsitasyon Programı Eğitimi ile aralarında doktor, ebe, hemşire, anestezi teknikerlerinin de olduğu toplam 28 katılımcıya Dr. Öğr. Üyesi Özkan İLHAN tarafından eğitim verildi.


  • npree (1).jpg
  • npree (2).jpg
  • npree (3).jpg