Evde Sağlık Hizmetleri Araçlarının Sayısı Arttırıldı…
30 Temmuz 2020

Evde Sağlık Hizmetleri Araçlarının Sayısı Arttırıldı…

Evde Sağlık Hizmetleri Birimimiz tarafından 6 ayda 5778 hasta ziyaret edildi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak Evde Sağlık Hizmetleri Birimimiz 2020 yılının ilk 6 ayında (Ocak-Haziran) toplam 5778 hastaya ev ziyareti gerçekleştirdi. Evde Sağlık Hizmetleri Birimleri sizlerin sağlığı için Pandemi sürecinde de görevinin başındaydı. Pandemi sürecinde 359 yeni hasta kaydı yapıldı ve bu kişilere evde sağlık hizmeti sundu.

Evde Sağlık Hizmetleri’nin kapasitesi gün geçtikçe de artıyor. Bu nedenle artan hizmet yoğunluğunda Evde Sağlık Hizmetleri araçlarının sayısı arttırıldı, 3 yeni araç birime dahil oldu.

Başhekim V. Doç. Dr. Turhan TOGAN; “Yaşlı veya yatağa bağımlı hastaların tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının, sağlık kuruluşları yerine kişinin evinde yapılması, ülkemizdeki sunulan sağlık hizmetlerinin iyi bir düzeyde olduğunun bir göstergesi. Hastanemizde de bu görevi layıkıyla yerine getiren personellerimiz takdir ediyor ve hastalarımızdan gelen olumlu geri dönüşler de bizleri ayrıca gururlandırıyor” diye konuştu. Sistemde 2557 kayıtlı hastası bulunan birim 3 ekiple hizmet verirken, her ekipte 1 tabip, 1 sağlık personeli, 1 şoför bulunuyor. Gerektiği takdirde psikolog, fizyoterapist, diyetisyen ve sosyal çalışmacı da ekibe dahil olabiliyor.

Evde Sağlık Hizmetlerinin amacı, gerek teşhis ve tedavi sonrası bakım sürecinde, gerek kronik bir hastalığın takibinde, gerekse herhangi bir sağlık problemi olmaksızın koruyucu sağlık ve tetkik hizmetlerinin verilmesi süreçlerinde, ihtiyaç sahiplerine kendi ortamlarında sağlık bakımı hizmetlerinin verilmesidir. Evde bakım hizmetinde amaç, günlük yaşam şartlarını en az etkileyerek en doğru tedaviye ulaşmak yolu ile hastalığın ve yetersizliğin etkilerini en aza indirmek ve aynı zamanda hastanın yaşam kalitesini yükseltmektir. Kısaca Evde Sağlık Hizmeti Sunumuna ihtiyacı olan bireylere evinde ve aile ortamında, hastanın muayene, tetkik, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin verilmesidir. Kişilere ve aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetlerin bir bütün olarak sunulmasıdır.

Evde Sağlık hizmetleri ile yaşlı, yatağa bağımlı veya yürüyemeyecek kadar engelli hastaların tıbbi takiplerinin “Hastaneye Gitmeye Gerek Kalmadan” kendi evlerinde yapılması sağlanmaktadır.

''Hasta veya hasta yakını tarafından Türkiye'nin genelinde tahsis edilen 444 38 33 (444 EV DE) numaralı telefonla aranarak başvuru yapılabilir.''

Başvurular kayıt altına alınarak Evde Sağlık Hizmetleri Ekibimiz tarafından yerinde değerlendirilir. Evde Sağlık Hizmetleri Sağlık Bakanlığımızca sunulmakta olup ücretsizdir.

  • evdesaglikk (1).JPG
  • evdesaglikk (2).JPG
  • evdesaglikk (3).JPG