Kalp Damar Cerrahisi Ekibimizden Bir Başarılı Operasyon Daha…
24 Temmuz 2020

Kalp Damar Cerrahisi Ekibimizden Bir Başarılı Operasyon Daha…

Çift Kapak Replasmanı, Aort Kök Genişletme ve Lad-Lima Bypass Ameliyatı yapılan 79 yaşındaki  hastamız Fatma AKSU şifa ile taburcu oldu.

Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde yaşayan kalp hastası 79 yaşındaki Fatma AKSU, kurumumuzda yaklaşık  saat süren ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

Fethiye’de yaşayan 79 yaşındaki Fatma AKSU, bir süre önce nefes darlığı şikayeti ile gittiği dış merkezde kalbinde 2 kalp kapağında bozukluk olduğunu öğrendi. Kalp kapaklarından Aort ve Mitral kapaklarında ciddi darlık bulunan Fatma AKSU, Antalya'da özel bir hastanede anjiyo oldu. Anjiyo sonunda Fatma AKSU'nun kalp kapaklarındaki bozukluklara ilaveten 1 kalp damarında da ciddi darlık olduğu ortaya çıktı. Açık kalp ameliyatı ile 2 kalp kapağının değişimine ek olarak 1 damarına da koroner bypass olması gereken AKSU'ya yüksek risk taşıması nedeniyle bu ameliyatı yapılamadı. Bunun üzerine memleketine geri dönen AKSU, çareyi bu kez Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi'nde aradı. Fatma AKSU'nun ilk kontrolleri Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Buğra HARMANDAR tarafından yapıldı.

Yapılan kontrollerde AKSU'nun Aort ve Mitral kalp kapaklarındaki ciddi darlık nedeniyle kalbin sol karıncığında belirgin kalınlaşma olduğu, bu kalınlaşma nedeniyle aort kalp kapakçığının altındaki kas dokusunda da kalınlaşmadan kaynaklı kalbin sol karıncığından aorta çıkan yolda belirgin darlık tespit edildi. Kontroller sonunda AKSU' nun yalnızca kalp kapağını değiştirmenin yanında damarlardaki darlığın düzeltilmesi ve aort kapağının kökünün de genişletilmesine karar verildi.

Kurumumuz Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Buğra HARMANDAR ve ekibi tarafından ameliyata alınan 79 yaşındaki Fatma AKSU'nun ameliyatı yaklaşık saat sürdü. Ameliyatta daralmış olan mitral kalp kapağı protez mekanik kapak ile değiştirilirken, aort kökü özel bir yama ile genişletildi, son derece daralmış olan aort kalp kapağı çıkarıldı ve aort kalp kapağının altındaki sol karıncık çıkım yolundaki darlık oluşturan kas dokusu uygun şekilde kesilerek çıkarıldı ve aort kalp kapağının altındaki darlık giderildikten sonra hastaya yeni protez mekanik aort kalp kapağı yerleştirildi.  Tüm bu işlemlerden sonra hastanın tıkalı olan sol ön inen koroner damarına hastanın göğüs kafesinden çıkarılan lima damarı ile koroner bypass ameliyatı yapıldı.

Yaklaşık 7 saat süren başarılı ameliyatın ardından 79yaşındaki Fatma AKSU, Kalp Damar Cerrahisi Yoğun Bakımı takibinin ardından 1 haftalık da Kalp Damar Cerrahisi servisinde devam eden tedavisinin ardından sağlığına kavuşarak şifa ile taburcu oldu.  

Başarılı ameliyat hakkında bilgi veren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim dalı Başkanı Prof. Dr. Buğra HARMANDAR, günümüzde bu ameliyatların deneyimli ellerde iyi bir ekip çalışması ile başarıyla yapılabildiğini, ilerlemiş yaşa rağmen kalbin ameliyat esnasında iyi korunmasının ameliyat sonrası başarıyı belirgin bir oranda arttırdığını belirtti. HARMANDAR, "Muğla'da son 2 yıldır kurmuş olduğumuz alt yapı ile tüm kompleks yeni doğan, çocuk ve yetişkin açık kalp ameliyatlarını başarıyla yapabiliyoruz. Yetişkin hastalarda aort anevrizmaları (aort genişlemeleri), aort disseksiyonları (aort yırtılmaları) gibi ağır hastalıkları olan hastalar yanı sıra 80 yaş üstü olup kronik böbrek yetersizliği olan, diyalize giren, ağır şeker hastalığı olan veya ağır ek hastalıkları olan tüm hastalara da açık kalp ameliyatlarını başarıyla yapabiliyoruz" diye konuştu. 

Tüm bu başarılı süreçte emeği geçen Ameliyathane, Anestezi,  Yoğun Bakım ve Servis ekibimize teşekkür eder başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

https://www.hamlegazetesi.com.tr/79-yasindaki-fatma-aksu-mugla-sitki-kocman-universitesi-egitim-ve-arastirma-hastanesi-nde-yaklasik-7-saat-suren-ameliyatin-ardindan-sagligina-kavustu-