3 yaşındaki Minik Poyraz’a biyonik kulak (Koklear İmplant) ameliyatı yapıldı…
09 Temmuz 2020

3 yaşındaki Minik Poyraz’a biyonik kulak (Koklear İmplant) ameliyatı yapıldı…


12 Şubat 2020 tarihinde Doç. Dr. Ozan GÖKDOĞAN tarafından her iki kulağında çok ileri derecede işitme kaybı olan 3 yaşındaki hastamıza aynı anda iki taraflı biyonik kulak ameliyatı yapıldı ve hastanın bugün koklear implantı açılarak duyması sağlandı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesinde “Koklear İmplant” 3 yaşındaki hastanın yeniden duymasını sağlandı. Her iki kulağında ileri derece işitme kaybı olan ve bu nedenle işitme cihazı denenen ancak fayda göremeyen Poyraz’a hastaneniz Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı doktorlarından Doç. Dr. Ozan GÖKDOĞAN tarafından biyonik kulak ameliyat yapıldı.

Ameliyatla ilgili bilgi veren Doç. Dr. Ozan GÖKDOĞAN “Koklear implant veya biyonik kulakla iç kulağa yerleştirilen elektrot aracılığıyla Poyraz yeniden duymaya başladı.  Bu yöntem ile çok ileri işitme kayıpları olan hastalarda da kullanılabilmekte olup, gelişmiş tıp merkezlerinde ve geniş bir ekiple başarılabilen biyonik kulak (koklear implant)ameliyatı hastanemizde 7. kez başarıyla uygulanmış olup, Poyraz ise yapılan ilk küçük bebeğimizdir.” şeklinde konuştu.

Koklear İmplant ameliyatından 3 hafta sonra takılan işitme cihazıyla ilk defa duymaya başlayan Poyraz çok heyecanlıydı. Ailesine cihazın ayarları, uyum sürecinin nasıl olacağı, çalışma prensibi, nasıl kullanılacağı Doç. Dr. Çağıl GÖKDOĞAN tarafından uygulamalı olarak anlatıldı.

Artık duyabilmesinin heyecanını yaşayan Poyraz, sesleri keşfetmenin heyecanı içindeydi. Ailesiyle ise Poyraz ile iletişimim keşfine aynı derecede katılıyorlardı. Bizlerde minik Poyraz ve ailesine bundan sonraki bu güzel süreçlerinde sağlıklı, mutlu günler dileriz.  • KK1.jpg
  • KK2.jpg