Basınç Yaralarını Durdurma Günü Etkinliği…
09 Temmuz 2020

Basınç Yaralarını Durdurma Günü Etkinliği…

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Dünya Basınç Yaralarını Durdurma Günü etkinliği 21 Kasım 2019’da düzenlendi.

Düzenlenen bu etkinlik kapsamında hastane Yara Bakım Hemşiresi Fidan ATEŞGÖZ tarafından Yoğun Bakım Ünitelerine ziyaret gerçekleştirildi. Konu ile ilgili sağlık çalışanlarına günün önemi ve basınç ülserlerini önleme ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı. Basınç yaralarını önlemenin tedaviden daha ekonomik ve etkin olduğu bir kez daha vurgulandı.

Basınç yarası; vücudun özellikle kemik çıkıntıların bulunduğu bölgelerde uzun süreli ya da tekrarlayan basınçlara bağlı olarak deri ve deri altında ortaya çıkan yaralardır. Bası Yarası, Dekibüt Ülseri, Yatak Yaraları olarak da bilinmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hasta sağlığını ve güvenliğini tehdit etmektedir. Hastaların yaşam kalitesini düşürür, hastanede kalış süresini uzatır ve iyileşmeyi geciktirir. Basınç yarasını önlemeye yönelik faaliyetlerin etkin olması multidisipliner bir ekip anlayışı gerektirir. Hastanın yaşı, beslenmesi, deri bakımı, eşlik eden hastalıkları, bilinç durumu, kullanılan ilaçlar, hareketsizlik basınç yarasına etki eden önemli faktörlerdir. Sağlık personeli, hasta ve hasta yakınının eğitimi bu süreçte oldukça önemlidir.

Bugüne özel yoğun bakımda hizmet veren çalışanlara broşür ve görsellerle kısa hatırlatmalar ve bilgilendirmeler yapılıp, farkındalığın arttırılması sağlanarak konuya dikkat çekildi.

            Yoğun Bakım Çalışanlarımıza ilgilerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Dünya Basınç Yaralanmalarını Durdurun!..