Dünya KOAH Günü Etkinliğimizden…
09 Temmuz 2020

Dünya KOAH Günü Etkinliğimizden…

Hastanemiz Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Öğr.Üys.Utku TAPAN tarafından 20 Kasım Dünya KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) günü kapsamında hastanemiz Dahiliye servisi Gündüz odasında eğitim sunumu gerçekleştirildi.

KOAH [Kronik (Müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığı] nefes yollarında  mikroplarla oluşmayan, iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır. KOAH’ın dünyada 3’üncü en sık öldüren hastalık olmasına rağmen, hekimlere başvurularda gecikmeler yaşanmaktadır.
        Her yıl 20 Kasım Dünya KOAH Günü’nde düzenledikleri eğitim toplantılarıyla farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını vurgulayan hekimimiz;

KOAH’ın her yıl daha fazla kişi tarafından bilinmesi ve risk faktörü taşıyan kişilerin sağlık kuruluşlarına başvurmalarını sağlayarak yaşamlarını daha kaliteli sürdürmelerini sağlanması oldukça önemlidir. KOAH uzun süreli, kronik ve hava yolu tıkanıklığıyla meydana gelen bir hastalıktır. Hastalığa neden olan faktörlerin başında sigara kullanımı geldiğinin altını çizen hekimimiz toz, duman ve zararlı gazlara maruz kalmak ve hava kirliliği gibi etmenlerin de önemli olduğunu kaydetti. Nefes darlığı, öksürük ve balgamla giderek şiddetini arttıran nefes darlığı veya öksürüğün hastalığın başlıca belirtileri olduğunu belirterek hastaların genelinin bu durumun sigaradan kaynaklandığını düşünerek doktora başvurmadığını vurguladı.

KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurmasıdır. Sigara bağımlılığı tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması; hem hastalık gelişimi, hem hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçlarının önlenmesinde önemli bir adımdır. Yeterli bir fiziksel aktivite için ağır egzersizlere gerek yoktur, haftanın çoğu günleri yapılan orta yoğunluktaki fiziksel aktivite yeterlidir. Herkesin yapabileceği bir aktivite olan yürüyüş, düzenli fiziksel aktivitenin sağladığı hemen tüm yararları sağlayabilmektedir.

KOAH’I TANIYIN. HAYAT SİZDEN UZAKLAŞMASIN!..  • koah32019 (1).jpg
  • koah32019 (2).jpg
  • koah32019 (3).JPG
  • koah32019 (4).JPG