Dünya Diyabet Günü…
09 Temmuz 2020

Dünya Diyabet Günü…

Kurumumuzda görevli Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanımız Doç. Dr. Gülhan AKBABA “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” hakkında bilgi verdi.

Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı), kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun eksikliği ve/veya yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması sonucu oluşan kronik bir metabolizma bozukluğudur. Tüm dünyada 415 milyon diyabetli insan olduğu biliniyor ve bu sayının 2040 yılında 642 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Ülkemizde yapılan çalışmalar diyabet sıklığının %13.7 olduğunu ve son 10 yılda % 90 artış gösterdiğini ortaya koymuştur. Ancak tüm diyabet hastalarının yaklaşık % 55’ine tanı konmuştur ve çok sayıda hasta hastalığından habersizdir.

Bu durumun nedenleri arasında dengesiz beslenme, doğal beslenmeden uzaklaşma, toplumun giderek daha kilolu hale gelmesi, genetiği değiştirilmiş gıdalar, hazır gıdalar ve bunların yapısında bulunan kimyasalların olumsuz etkileri, teknolojinin getirdiği rahat yaşam, çocukların televizyon ve bilgisayarların karşısında çok uzun vakit geçirmeleri, hareketsiz yaşam ve psikolojik stres faktörleri yer almaktadır.

Diyabetin sık görülen başlıca klinik belirtileri;çok su içme, çok idrara çıkma, gece sık idrara çıkma, çok yemek yeme, ağırlık artışı veya zayıflama, bulanık görme, bayanlarda vajinal kaşıntı, halsizlik ve yorgunluktur.

Tüm Dünya’da 14 Kasım diyabet günü olarak kabul edilmektedir.  1921 yılında insülini bularak milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan harp cerrahı Fredrick Bantig’in doğum yıl dönümü anısına 14 Kasım Dünya Diyabet günü olarak kabul edilmiş olup, her yıl çeşitli etkinlikler yapılmaktadır

Uluslararası Diyabet Federasyonu 2018 ve 2019 yıllarında diyabet günü temasını “Diyabet ve aile” olarak belirlemiştir.  Aile temasının seçilmesinin amacı;

   -Diyabetin aile üzerindeki etkisi konusunda farkındalık yaratmak ve bu hastalıktan etkilenen aileleri desteklemek,

   -Diyabetin yönetimi, bakımı, önlenmesi ve eğitiminde ailenin rolünü desteklemektir.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinliğimiz kapsamında farkındalık yaratmak amacıyla açılan stantta vatandaşlarımızın kan şekeri ölçümleri yapılarak, diyabet konusunda bilgiler verilip broşür dağıtıldı.

Diyabet Her Aileyi İlgilendirir.

Ailendeki Diyabeti Tanı.
Tüm Diyabetlilerimizin ve Ailelerinin Günü Kutlu Olsun…
  • dybtgn (1).png
  • dybtgn (2).jpeg
  • dybtgn (3).jpeg
  • dybtgn (4).jpeg
  • dybtgn (5).jpeg
  • dybtgn (6).jpeg