Hastanemiz “Bebek Dostu Hastane” Ünvanını aldı…
09 Temmuz 2020

Hastanemiz “Bebek Dostu Hastane” Ünvanını aldı…

            Anne sütünün özendirilmesi ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkların kazandırılmasına yönelik olarak Sağlık Bakanlığı, WHO ve UNICEF’ in çalışmaları kapsamında, doğum hizmeti veren hastanelerde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere 1991 yılında “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler” programı yürütülmeye başladı.  Bukapsamda 24-25 Haziran 2019 tarihlerinde Bakanlığımız tarafından kurumumuzda yapılan Bebek Dostu Hastane değerlendirmesi sonucu “Bebek Dostu Hastane ve Bebek Dostu Yenidoğan ”  unvanımızı aldık.

            Dünya Sağlık Örgütü(WHO); Bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesini önermektedir. Anne sütü bebeğin değişen ihtiyacına göre sürekli yenilenen, laboratuvar ortamlarında üretilemeyecek birçok bileşenden oluşan mucizevî bir besindir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin görme, işitme fonksiyonları daha iyi, zekâ seviyeleri daha yüksektir. Ayrıca emzirme anne ve bebek arasındaki güçlü bir sevgi bağının kurulabilmesi için en iyi yoldur.

            Doğum hizmeti veren hastanelerden; gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastaneler “Bebek Dostu Hastane” ünvanını alabiliyorlar.

         Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2005 yılından bu yana sahip olduğu“Bebek Dostu Hastane” unvanı tekrar yenilemiş oldu.

            Hastane Yönetimi olarak Bebek dostu hastane ekibinde üstün gayret ve özverili çalışma gösteren tüm mesai arkadaşlarımız başta olmak üzere, sürece katılan ve destekleyen tüm çalışanlarımıza teşekkür ederiz.


  • bbebekd (1).jpg
  • bbebekd (2).jpg
  • bbebekd (3).jpg
  • bbebekd (4).jpg
  • bbebekd (5).jpg