13 Adet Mıknatıs Yutan Kız Çocuğuna başarılı müdahale…
09 Temmuz 2020

13 Adet Mıknatıs Yutan Kız Çocuğuna başarılı müdahale…

Çocuk Cerrahisi Hekimlerinin mıknatıs yutan kız çocuğuna başarı ile yapılan müdahalesi sonucunda çocuk sağlığına kavuştu.

Çocukluk döneminde çoklu mıknatıs yutma acil durumlara yol açabilir. Bir mıknatıs yutulduğunda çoğunlukla bağırsak pasajı ile atılırken, birden fazla mıknatıs olduğunda ise, birbirine yapıştığından dolayı önemli bağırsak komplikasyonlarına neden olabilirler. Çoklu mıknatıs ve metal maddeler yutulması sonrasında gelişen çoklu bağırsak perforasyonu hastamızda görüldü.

Mıknatıs yutma şüphesi olan 4 yaşındaki kız hastamız ara ara karın ağrısı ve kusma şikayeti olması üzerine tarafımıza sevk edildi. Hastamızın çekilen karın grafisinde 13 adet neodyum tipi mıknatıs yuttuğu görüldü (Resim 1). Takibinde hastamızın kusması, karın ağrısı ve şişliği olmamasına rağmen mıknatısların yer değiştirmemesi üzerine ameliyat kararı alındı. Mıknatısların ince barsakları 4 yerden ve kalın barsağı 1 yerden deldiği görüldü. 13 adet mıknatıs çıkartıldıktan sonra gerekli barsak onarımları yapıldı (Resim 2). Ameliyat sonrası takibi yapılan hastamız sorunsuz şekilde taburcu edildi.

Neodyum mıknatıslar ilk kez 1982 yılında geliştirilen güçlü mıknatıslardır. Oyuncaklarda kullanılmaya başlandığı 2009 yılından itibaren birçok çocuk tarafından yutularak mide ve barsak hasarı yaratmış ve hatta ölümlere yol açmıştır. Ayrıca erişkinler tarafından da 100 lü paketler halinde alınarak "stres giderici" olarak kullanılmaya başlamışlardır (Resim 3). 100 tane küçük mıknatıstan birkaçının kaybolması dikkat çekmemekte ve çocukların ellerine geçebilmektedir.  Renkli olmaları ve şekere benzemeleri nedeni ile çocukların ilgisini çekmekte ve sıkça ağıza alınmaktadırlar.

Mıknatıslar araya doku alarak sıkıştırmakta ve hareket edememektedirler. Sıkışan dokularda kısa sürede ezilme ve delik oluşmakta, çocuklarımızda ölüme kadar gidebilecek riskler oluşturmaktadırlar (Resim 4).

Sonuç olarak; özellikle neodyum mıknatıslar olmak üzere tüm mıknatıslar yutuldukları zaman çocuklarımızın sağlığı için büyük risk oluşturmaktadırlar. Bu nedenle mıknatısların evlere sokulmaması veya çocuklarımızın ulaşamayacağı yerlerde saklanması büyük önem arz etmektedir.

Yabancı cisim yutulması olgularının pek çoğu ebeveynler tarafından fark edilmez ve genellikle herhangi bir şikayet oluşturmadan uzun süre gözden kaçabilirler.

            Bu nedenle ailelerin çocuklarına aldıkları oyuncaklar konusunda çok dikkatli olmaları ve onları çok iyi gözlemlemeleri gerekmektedir.

Mt1.JPG
mt2.JPGMıklatıs.jpg