Gönüllü Refakatçiler…
09 Temmuz 2020

Gönüllü Refakatçiler…

Muğla Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencilerinden Sosyal Sorumluluk Projesi.

Kurumumuz Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersi kapsamında danışma, karşılama, yönlendirme olarak hastalarımıza gönüllü refakatçi olmuşlardır.                   

Sosyal sorumluluk kapsamında, özellikle üniversiteli öğrenciler böyle bir organizasyonda gönüllü olarak çalışabilirler. Toplum yararlı bu çalışmadan dolayı tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

Günümüz şartlarında hastanelerde yaşanan en büyük sorunlarından birini de, hastaya refakatçilik yapacak kişilerin eksikliğinde yaşanıyor. Gerek ailelerin günlük ve iş yaşam zorunlulukları olmak üzere zaman ayıramamaları veya yakın çevresi olmayan kişilerin kalabalık olmayan hastanelerde yalnız başına kaldıkları görülebiliyor. Bürokratik işlemler veya hastanın tuvalet ve yemek ihtiyacı gibi konularda mutlaka yardım alması gerekebiliyor.

İşte bu amaçla, başta büyük devlet ve eğitim araştırma hastanelerinde, öncelikle çocuk, yaşlılar olmak üzere, ortopedi, onkoloji, psikiyatri vb. bölümlerde de hastaların evrak ve ihtiyaçlarını karşılamak için gönüllü refakatçiler olmalıdır.

Bu gönüllüler, hastaların onlara muayene aşamasında kayıt işlemlerinden, ödeme, form vs. türü yapılması zorunlu bürokratik işlemlerden kolayca geçmesini sağlayabilir. Refakatçisi olmayan hastaların bu zorunlu durumlarında günlük ihtiyaçları için de yardımcı olması sağlanabilir.

Yanında birisi olmadan hasta bireylerin hastane şartlarında bu tür koşturmaları için yardımcı olacak gönüllüler olması, rahatsızlıkla uğraşan kişiler ve aileleri için çok büyük kazanç olacağının farkındayız.

Bu sebepten dolayı hastane ortamında gerçekten ihtiyacı olduğunu gördüğümüz kişilere biz çalışanlar yardımcı olmaya çalışsak da var olan mevcut işlerimizden yeteri kadar yardımcı olamıyoruz.

Hastaneler zaten rahatsızlığı ve sıkıntısı olan kişilerin başvurduğu kurumlar olduğu için bu şekilde sosyal sorumluluk projelerine her zaman açığız ve bu şekilde düşüncesi olanları içimizde görmekten memnun oluruz.

Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerimizin “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersleri kapsamında hastalarımıza yapmış oldukları danışma, karşılama, yönlendirme hizmeti desteği ve “gönüllü refakatçilikleri” için teşekkür eder,  kazanmış oldukları deneyimleriyle ihtiyacı olan bireylere her zaman ve her yerde, mekan farkı gözetmeksizin yardım etmeleri dileklerimizle.  • Ogrencı (1).jpg
  • Ogrencı (2).jpg
  • Ogrencı (3).jpg
  • Ogrencı (4).jpg
  • Ogrencı (5).jpg
  • Ogrencı (6).jpg