14 Kasım Dünya Diyabet Günü Etkinliğimizden…
09 Temmuz 2020

14Kasım Dünya Diyabet Günü Etkinliğimizden…

    14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle diyabet hakkında toplumsal bilinci arttırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Muğla İl Sağlık Müdürlüğü, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmayla kent merkezinde bulunan sınırsızlık meydanında kurulan farkındalık standında vatandaşlarımızın boy, kilo ve şeker ölçümü yapıldı.

Muğla Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğrencileri ve Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin de katılımlarıyla halkımıza diyabet ve sağlıklı beslenme konularında bilgi verilmiş, diyabet her aileyi ilgilendirir broşürü, hastanemiz diyabet okulu tanıtım broşürü, örnek yürüyüş program listesi ve sağlıklı beslenme öneri broşürleri dağıtılmıştır.

3 saatte yaklaşık 245 kişinin parmaktan yapılan diyabet risk taramasında,  14 kişide yapılan ölçümde kan şekeri sonucunun 200 mg/dl’nin üzerinde ve diyabet semptomları olduğu fark edilmiştir. Bu kişiler aç karnına en yakın sağlık kuruluşuna şeker taramalarını yaptırmak için yönlendirilmiştir.

15 kişide de kan şeker değerleri 140-200 mg/dl arasında olduğu görülmüştür. Bu kişiler de “Gizli Diyabet” tanısı açısından değerlendirilmiştir. Boy kilo ve bel çevresi ölçümü yapılmış, beslenme ve egzersiz önerileri anlatılmıştır.

Öğleden sonra ise Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde saat 14.00’te “Diyabet ve Aile” konulu eğitim sunumu kurumumuz hekimlerinden Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Gülhan AKBABA, Dâhiliye Uzmanı Dr. Tuğba DÜBEKTAŞ CANBEK ve Diyabet Eğitim hemşiremiz Fadime ÇAKMAK ve İl Sağlık Müdürlüğü Diyetisyeni Mustafa YILDIZ tarafından yapılmıştır.

            Sunumlardan sonra sağlıklı olarak zayıflayan katılımcılara “ Sağlıklı Besleniyorum, Sağlıklı Zayıflıyorum Başarı Belgesi” verilmiş ve günün sonunda katılımcılar ile diyabetin simgesi olan halka yapılarak, toplu fotoğraf çekimi yapılmıştır.

 Basında;14 Kasım 2018 Dünya Diyabet Günü Etkinliğimiz…

http://www.haber7.com/mugla/2760667-14-kasim-dunya-diyabet-gunu

https://www.haberler.com/14-kasim-dunya-diyabet-gunu-2-11439624-haberi/


dıyabett (1).jpg
dıyabett (10).jpg
dıyabett (11).jpg
dıyabett (12).JPG
dıyabett (13).jpg
dıyabett (14).JPG
dıyabett (15).JPG
dıyabett (2).jpg
dıyabett (3).jpg
dıyabett (4).jpg
dıyabett (5).jpg
dıyabett (6).jpg
dıyabett (7).jpg