Hastanemizde 2 Aylık Yade Tanem’in Başarılı Kalp Ameliyatı…
09 Temmuz 2020

Hastanemizde 2 Aylık Yade Tanem’in Başarılı Kalp Ameliyatı…

Milas’ta doğum sonrası kalbinde üfürüm tespit edilen Yade Tanem  bebeğin, kurumumuz Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji bölümündeyapılan ekokardiyografisi sonrasında kalbinden çıkarak vücuduna kan götüren ana aort damarında ciddi darlık olduğu ortaya çıkmıştı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde Doç. Dr. Buğra HARMANDAR ve Ekibi tarafından Muğla’da ilk kez gerçekleştirilen başarılı bir ameliyatla Yade Tanemin aort damarındaki darlık tamamen giderildi. Sağlığına kavuşan Yade Tanem taburcu olurken oldukça keyifli görünüyordu.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kalp ve Damar Cerrahisi alanında büyük gelişmeler yaşanıyor. Uzun yıllardır Muğla ilinde hiçbir Kamu Hastanesinde kalp ameliyatlarının yapılamıyor olması nedeniyle kalp ameliyatı gereken tüm hastalar sevk edilmek zorunda kalınıyordu. Son 1 yılda Kalp ve Damar Cerrahisi alanında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine yapılan gerek teknik ve maddi yatırımlarla gerekse de yetişkin ve çocuk açık kalp ameliyatlarını yapabilecek kapasitede cerrahların hastanemize getirtilmesi ile yapılması istenilen açık kalp ameliyatlarının altyapısı büyük oranda hazırlanmış oldu. Yakında Muğla ili ve çevresi değil tüm Türkiye’den başvurabilecek hastalara hizmet verecek kapasitede bir altyapı tamamlanmış olacaktır.

Erişkin ve Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Yoğun Bakımları ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde artık koroner bypass, kalp kapak ameliyatları gibi tüm yetişkin açık kalp ameliyatları ile kalp delikleri ve kalpten çıkan damarların anomalileri gibi tüm çocuk kalp ameliyatları SGK bünyesinde tamamen ücretsiz olarak yapılmaya başlanacak. Bu hizmetlerin başlaması ile birlikte artık Muğla halkı diğer illere sevk edilmekten veya özel hastanelere gitmek zorunda kalmaktan tamamen kurtulacaktır. Kompleks Çocuk Kalp ameliyatları açısından Türkiye’de yalnızca İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde hizmet verilebilirken bu altyapı tamamlandığında Muğla’da bu alanda üst düzey bir hizmet sunmaya başlayacak.

Bu altyapının sağlanması konusunda bilgi veren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Başkanı Doç. Dr. Buğra HARMANDAR; “Bu altyapının, Sağlık Bakanlığımız, Muğla İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliğinin büyük destekleri ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğünün yetişmiş insan gücü temini konusundaki büyük çabaları neticesinde gerçekleştiğini” belirtti. Teknik ve maddi altyapının hazırlanması yanı sıra özellikle çocuk kalp hastalarının teşhis ve tedavisinde yetişmiş hekimlerin çok önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Harmandar; Çocuk Kalp hastalıklarının tedavisinin bir ekip işi olduğunu ve bu alanda “Çocuk Kardiyoloji Uzmanları, Yenidoğan Uzmanları, Anestezi ve Yoğun Bakım Uzmanları ile Kalp ve Damar Cerrahlarının” ortak bir çalışma ile bu işi başarabildiklerini belirtti.

Dr. Harmandar “Kalp ameliyatı yaptığımız bu ilk bebek hastanın teşhis ve tedavi aşamasında tüm Kalp ve Damar Cerrahisi ekibinin yanı sıra Çocuk Kardiyoloji, Anesteziyoloji, Ameliyathane Ekibi ve Yenidoğan bölümlerimizin büyük destek ve katkıları ile bu başarıya imza attık.” dedi.


  • Web resim 1.JPG
  • Web resim 2.JPG
  • Web resim 3.JPG
  • Web resim 4.JPG