Hastanemizde İlk kez BAHA (kemiğe implante edilebilen işitime cihazı) ameliyatı uygulandı.
09 Temmuz 2020

Hastanemizde İlk kez BAHA (kemiğe implante edilebilen işitime cihazı) ameliyatı uygulandı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanemizde Bone Anchored Hearing Aid -BAHA (Kemiğe implante edilen işitme cihazı) sistemiyle 62 yaşındaki hastanın yeniden duymasını sağlandı. Her iki kulağında ileri derece işitme kaybı olan ve bu nedenle işitme cihazı denen ancak fayda göremeyen Nadir MADAN isimli hastamıza MSKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı doktorları Prof. Dr. Harun ÜÇÜNCÜ, Doç. Dr. Sabri KÖSEOĞLU, Dr. Öğ. Üys. Ozan GÖKDOĞAN ve Dr. Öğ. Üys.  Erdoğan ÖZGÜR’den oluşan ekip tarafından ameliyat ile BAHA uygulaması yapıldı.

Ameliyatla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Harun ÜÇÜNCÜ, “ BAHA veya kemiğe implante edilen işitme cihazı olarak isimlendirilen ve kulak arkasındaki kemiğe yerleştirilen cihaz ile hastamız yeniden duymaya başladı.  Bu yöntem ile Çok ileri işitme kayıpları olan hastalarda kullanılabilecek olup, gelişmiş tıp merkezlerinde ve geniş bir ekiple başarılabilen BAHA uygulamaları hastanemizde ilk defa uygulanmış olup artık bu ameliyat kurumumuzda yapılabilmektedir.” şeklinde konuştu.

 BAHA ameliyatından 4 hafta sonra takılan işitme cihazıyla ilk defa duymaya başlayan hastamıza cihazın ayarlarını, çalışmasını, nasıl kullanacağını Doç. Dr. Çağıl Gökdoğan tarafından uygulamalı olarak anlatıldı. Artık duyabildiğini, haberleri ailesiyle seyretmenin mutluluğunu yaşayacağını söyleyen hastamıza sağlıklı mutlu günler dileriz.
  • resim 1.jpg
  • resim 2.jpg
  • resim 3.jpg
  • resim 4.jpg
  • resim 5.jpg