Kemoterapi Ünitesi
29 Aralık 2023

TIBBİ ONKOLOJİ KLİNİĞİ

KEMOTERAPİ MERKEZİ

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kemoterapi Merkezi, 2011 yılı öncesinde Muğla Devlet Hastanesi bünyesinde iç hastalıkları uzmanı denetiminde 2 kemoterapi hemşiresinin görev aldığı bir merkez olarak hizmet vermiş ve toplam 4 koltukta dış merkezde tedavi şeması planlanan hastaların kemoterapilerinin uygulanmasına yardımcı olmak üzere kurulmuştur.

Temmuz 2011 tarihinde Muğla Devlet hastanesine ilk kez zorunlu devlet hizmeti görevi ile atanan Tıbbi Onkoloji uzmanı Dr. Özgür TANRIVERDİ tarafından ayaktan ve yatarak kemoterapi planlama ve uygulama hizmetinin verilmeye başlaması ile birlikte her geçen gün hasta sayısı artarak Muğla merkez ve ilçelerine hizmet vermeye devam etmiştir.

Kemoterapi Merkezi ;Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni hizmet binasında halen ayaktan kemoterapi uygulaması şeklinde Gündüz Kemoterapi Ünitesi adı ile 20 koltukta hizmet vermektedir. Sadece Tıbbi Onkoloji hastalarının değil Hematoloji ve Romatoloji hastalarının da ayaktan tedavilerinin uygulandığı bir merkezdir. Ayrıca Onkoloji Servisinde yatarak tedaviler şeklinde 13 yatak ile hizmet verilmektedir.  

2018 yılı itibariyle İç Hastalıkları Anabilim Dalına bağlı bir Bilim Dalı olarak Prof. Dr. Özgür TANRIVERDİ başkanlığında görev veren Tıbbi Onkoloji bölümü hem eğitim hem de sağlık hizmetleri konusunda hizmetini şartlarına uygun şekilde yerine getirmektedir.  Uluslararası klinik araştırmalar ve ulusal/kurumsal bilimsel araştırmalar için Başhekimlik Makamı tarafından onaylanan Onkoloji Klinik Araştırma Merkezide aynı ünite içerisinde yer almaktadır.

Kemoterapi Merkezinde yarı otomatik ilaç hazırlama ünitesi uluslararası ve ulusal kemoterapi hazırlama ve uygulama prensiplerine uygun şekilde yürütülmektedir. Kemoterapi alacak hastaların tedavi onayları Tıbbi Onkoloji Polikliniğinden ayrı bir hizmet olarak yürütülmektedir.

  • DSC_0177.JPG
  • DSC_0178.JPG
  • DSC_0179.JPG
  • DSC_0181.JPG
  • DSC_0182.JPG
  • DSC_0322.JPG
  • DSC_0328.JPG