Tüm Kardiyoloji polikliniklerimize EKO cihazı…
09 Temmuz 2020

Tüm Kardiyoloji polikliniklerimize EKO cihazı…

Kurumumuz Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesi kardiyoloji polikliniklerine yeni EKO cihazlarımız alınmıştır.
Hastalarımıza daha kaliteli, sağlıklı ve hızlı hizmet sunabilmek için iyileştirme çalışmalarımız devam etmektedir. Kardiyoloji hekimlerimizin sayısı oranında her polikliniğimize eko cihazı alınmış ve bütün kardiyoloji polikliniklerimizin eksiklikleri tamamlanmıştır.

Ekokardiyografi (EKO) Nedir?

Ekokardiyografi (kısaca eko da denir). Yüksek frekanslı ses dalgaları ile kalbin görüntülenmesidir. Bu ses dalgaları, tüp şeklinde elle tutulan ve hastanın göğsünde gezdirilen sesi oluşturan duyarlı bir alet yardımıyla kalbe gönderilir. Ses dalgaları kalp duvarlarından, kaslarından, kapakçıklardan alete geri döner. Farklı dokular ses dalgalarını farklı şekillerde yansıtır. Böylece kalpten geri dönen ses dalgaları bilgisayar ile resme çevrilir ve bu görüntüler monitörden izlendiği gibi istenirse kâğıda da bastırılır.

Eko, girişimsel olmayan kalp hakkında önemli bilgiler veren, hızlı ve birçok kalp hastalığında tanı koydurucu önemli bir testtir. Bu testin hastaya hiç bir zararı yoktur.

EKO

Özellikle kalbin kapak ve duvar hareketleri hakkında önemli bilgiler verir.
Boya, radyoaktif madde, iğne kullanılmaz, ağrısızdır ve hasta için zararlı değildir.
Bazı kişilerde eko görüntüleri kişinin yapısından dolayı yeterli görüntüler elde edilmeyebilir.

Kalp kapak hastalıkları, kalp boşluklarının çapları, büyük olup olmadığı, kalp duvarlarının hareketleri, hareket bozukluğu olup olmadığı, kalp içi basınçlar, kalp büyümesi, kalp yetersizliği kalp kapağı ameliyatı olmuş hastalarda protez kapak fonksiyonlarının ölçülmesi, felç geçirenlerde kalp kökenli pıhtı araştırması, romatizmal kapak hastalığına bağlı olan kalp kapak problemleri kalp kapaklarının romatizmal dışı hastalıklarını (kalınlaşma, daralma, yetersizlik, kan sızdırması),kalp kasında kalınlaşmanın araştırması (tansiyona bağlı veya doğuştan),akciğere giden damardaki basıncın ölçümü (pulmoner hipertansiyon tespiti), kalp deliklerinin tespiti, kalp tümörlerinin tespiti, kalp içi boşluklarda pıhtı (trombüs) araştırılması, aort damarlarındaki patolojik değişimler ( anevrizma-balonlaşma ve yırtılma ), kalp romatizması, kapak hastalıkları, kalp yetersizliği, kalp krizi, doğumsal kalp hastalıkları tanılanır.

           Sağlık Bakanlığımız tarafından 5 iş günü olarak verilmiş olan test zamanı ile ilgili olarak Hastanemizde bu işlem aynı günde poliklinik hekimi tarafından yapılabilmektedir.


Kardiyo.jpg