TÜP BEBEK MERKEZİ
03 Mart 2021

TÜP BEBEK MERKEZİ 
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde açılan, Dr. Öğr. Üyesi Eren Akbaba sorumluluğunda bulunan Tüp Bebek Merkezi, 01.07.2020 tarihinde Muğla ve bölge halkına hizmet vermeye başladı. Tüp Bebek Merkezinde; kadın hastalıkları ve doğum, üroloji, histoloji ve embriyoloji branşlarından öğretim üyelerinin de birlikte görev aldığı, ileri genetik analizlerin yapılabildiği, sperm, yumurta ve embriyo dondurma imkanının bulunduğu Tüp Bebek Merkezi Ünitesi, ileri teknolojiye sahip ekip ve teknik donanımıyla, çocuk sahibi olamayan çiftlere umut ışığı olacaktır. 
Ünitede embriyoloji laboratuvarımız son teknoloji cihazlarla donatılmış olup oldukça modern ve ferah bir çalışma alanına sahiptir. Ünitede poliklinik alanı, numune alma odası, doktor-hasta görüşme odası, mikrobiyoloji laboratuarı, ameliyathane odaları ve gerekli diğer tüm teknik donanımlarla ileri düzey teknolojik aletler sahip olup kurumuzda kaliteli, güvenli ve hızlı hizmet sunumu yapılmaktadır.
Ünitemiz yaklaşık 500 m2 kapalı alan üzerine kurulmuştur. Genel ve uygulama birimleri olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. İlk kısmı olan hazırlık uygulama bölümünde 2 adet polikliniğimiz hasta bilgilendirme odamız arşiv ve toplantı odamız bulunmakta ikinci kısmı olan  uygulama bölümünde  yarı steril steril alan ve steril alan içerisinde embriyoloji laboratuvarı dondurma odası androloji laboratuvarı ve ameliyathane standartlarında oosit pick up (OPU) yumurta toplama odamız yarı steril alanda da hasta hazırlanma ve derlenme odaları personel hazırlık odaları bulunmaktadır. Ünite açılmadan süreci takip eden maddi imkansızlıklar içerisinde olup da çocuk sahibi olmayı arzulayan aileler için umut oldu. Maddi imkanı iyi olan ile iyi olmayanın eşitlenmiş olduğu oldukça maliyetli ve hassas bir süreç için bugüne kadar 300 kadar çiftimizin kaydı alınmış olup, gerekli hazırlık süreci tamamlanan çiftlere transfer işlemi yapılmaya başlandı.
Tüp merkezimizin izinleri 2012 yılı itibariyle sağlık bakanlığından alınmış alt yapı çalışmaları başlatılmış tüp bebek merkezinde çalışmak üzere embriyolog kadrosu ile bir embriyolog 2013 yılında göreve başlamış ve androloji laboratuvurımız kurularak 2013 yılı itibariyle yardımcı üreme tekniklerinin ilk basamağı olan intra uterin inseminsyon işlemi hastanemizde yapılmaya başlanmıştır. Böylelikle tüp bebek uygulamasından önce bakanlığımızın tüp bebek uygulama prosedürü olan en az iki IUI uygulaması merkezimizde 7 yıldır yapılmakta olup bu işlem sonrası tüp bebek gerekli olan hastalarımız şehir dışına yönlendirilmekte maddi manevi yıpranmaktaydı, artık hastalarımızın en büyük temennisi olan şehrimizde kazandırılan tüp bebek merkezimizde, çiftlerimize bu tedavi yapılmaya başladı. 2020 yılı temmuz ayı itibari ile tüp bebek merkezimiz faaliyete geçmiştir.